HomepageNewsUEFA club competitionsNational competitionClubsTeam recordsVideosLinksAuthor


List of Participants in UEFA Cup 2004-2005 (145 clubs)

Club Country Participant as.. M W D L GF GA GD
KS Dinamo Tirana   ALB  2 0 0 2 1 8 -7
FK Partizani Tirana   ALB  4 1 0 3 6 10 -4
FC Santa Coloma   AND  2 0 0 2 0 4 -4
Shirak   ARM  2 0 0 2 1 4 -3
Banants   ARM  2 0 0 2 0 4 -4
Mika   ARM  2 0 1 1 1 2 -1
Austria Wien   AUTVice-champion  14 6 7 1 17 9 +8
Grazer AK   AUTLoser from the CL qualifying round  8 3 2 3 13 9 +4
SV Pasching   AUT3rd place  2 1 0 1 3 3 ±0
SK Rapid Wien   AUT4th place  4 1 1 2 3 4 -1
FK Karabag Agdam   AZE  2 0 0 2 0 4 -4
FK Shamkir   AZE  2 0 0 2 1 5 -4
Shakhter Soligorsk   BLRDomestic cup (winner)  2 0 1 1 2 3 -1
BATE Borisov   BLRVice-champion  2 0 0 2 2 4 -2
Standard Liege   BEL3rd place  6 1 3 2 5 12 -7
Club Brugge   BELLoser from the CL qualifying round  6 3 2 1 11 6 +5
KSK Beveren   BELDomestic cup (runner-up)  8 3 1 4 9 18 -9
FK Modrica Maksima   BIH  4 2 0 2 4 8 -4
FK Zeljeznicar Sarajevo   BIH  4 2 0 2 10 10 ±0
Litex Lovech   BULDomestic cup (winner)  4 3 0 1 10 6 +4
CSKA Sofia   BUL3rd place  4 1 2 1 7 6 +1
Levski Sofia   BULVice-champion  4 2 1 1 9 2 +7
NK Dinamo Zagreb   CROVice-champion  8 3 2 3 15 9 +6
NK Rijeka   CRO3rd place  2 1 0 1 2 2 ±0
AC Omonia   CYP  4 2 1 1 10 5 +5
AEK Larnaca   CYP  2 1 0 1 3 4 -1
FC Banik Ostrava   CZELoser from the CL qualifying round  2 0 1 1 1 4 -3
SK Slavia Prague   CZE4th place  2 1 0 1 3 3 ±0
SK Sigma Olomouc   CZE3rd place  4 2 0 2 8 5 +3
Aalborg BK   DENDomestic cup (runner-up)  4 1 2 1 4 4 ±0
Brondby IF   DENVice-champion  2 0 2 0 1 1 ±0
Middlesbrough   ENGLeague cup (winner)  10 5 2 3 16 10 +6
Millwall FC   ENGDomestic cup (runner-up)  2 0 1 1 2 4 -2
Newcastle United   ENG5th place  12 10 1 1 28 9 +19
Levadia Tallinn   EST  4 2 1 1 6 4 +2
FC TVMK Tallinn   EST  2 0 0 2 3 6 -3
B36 Torshavn   FAR  2 0 0 2 2 11 -9
B68 Toftir   FAR  2 0 0 2 0 11 -11
AC Allianssi   FIN  2 0 1 1 3 4 -1
FC Haka   FIN  4 2 0 2 7 8 -1
LB Chateauroux   FRADomestic cup (runner-up)  2 0 0 2 1 6 -5
FC Sochaux-Montbeliard   FRALeague cup (winner)  8 5 0 3 13 6 +7
Lille OSC   FRAWinner of the UEFA Intertoto Cup  10 5 3 2 11 6 +5
AJ Auxerre   FRA4th place  12 6 3 3 16 10 +6
Sloga Jugomagnat   MKD  2 0 0 2 1 8 -7
Sileks   MKD  2 0 1 1 1 2 -1
FC Tbilisi   GEO  4 2 0 2 5 8 -3
FC Dinamo Tbilisi   GEO  10 4 0 6 14 23 -9
VfB Stuttgart   GER4th place  8 5 1 2 17 6 +11
Alemania Aachen   GERDomestic cup (runner-up)  8 3 3 2 11 7 +4
FC Schalke 04   GERWinner of the UEFA Intertoto Cup  8 4 2 2 15 6 +9
VfL Bochum   GER5th place  2 0 2 0 1 1 ±0
Panathinaikos   GREThird-placed team from the CL group stage  2 1 0 1 1 2 -1
Egaleo   GRE5th place  6 1 2 3 4 12 -8
AEK Athens   GRE4th place  6 1 1 4 6 13 -7
Olympiacos Pireaus   GREThird-placed team from the CL group stage  4 2 0 2 3 7 -4
Panionios   GRE6th place  6 2 0 4 9 10 -1
PAOK   GRELoser from the CL qualifying round  2 0 0 2 3 5 -2
Budapest Honved FC   HUN  4 2 1 1 3 2 +1
Ujpest FC   HUN  4 2 0 2 6 8 -2
Ferencvaros   HUN  6 2 2 2 7 7 ±0
Fimleikafelag Hafnarfjardar   ISL  6 3 2 1 9 9 ±0
IA Akranes   ISL  4 2 0 2 7 7 ±0
Bohemians   IRL  2 0 1 1 1 3 -2
Shelbourne   IRL  2 0 1 1 2 4 -2
Longford Town   IRL  2 0 0 2 2 4 -2
Maccabi Petah Tikva   ISR  3 1 0 2 4 8 -4
Hapoel Bnei Sakhnin   ISR  4 2 0 2 7 8 -1
Maccabi Haifa   ISR  2 1 0 1 1 2 -1
Udinese   ITA7th place  2 1 0 1 2 3 -1
AC Parma   ITA4th place  14 5 6 3 12 12 ±0
SS Lazio   ITADomestic cup (winner)  6 2 3 1 11 7 +4
FK Liepajas Metalurgs   LATVice-champion  6 2 2 2 15 14 +1
FC Ventspils   LATDomestic cup (winner)  6 2 3 1 13 3 +10
FC Vaduz   LIE  4 2 0 2 6 7 -1
Zalgiris Vilnius   LTUDomestic cup (winner)  4 1 2 1 5 5 ±0
Ekranas Panevezys   LTUVice-champion  4 3 0 1 6 5 +1
F91 Dudelange   LUX  2 0 0 2 1 3 -2
Etzella Ettelbruck   LUX  2 0 0 2 2 5 -3
Marsaxlokk   MLT  2 0 0 2 0 3 -3
Birkirkara FC   MLT  2 1 0 1 4 5 -1
FC Nistru Otaci   MDA  4 1 1 2 4 8 -4
FC Tiraspol   MDA  4 2 0 2 5 6 -1
Feyenoord   NED3rd place  8 4 1 3 13 8 +5
SC Heerenveen   NED4th place  7 3 1 3 13 10 +3
Ajax Amsterdam   NEDThird-placed team from the CL group stage  2 1 0 1 2 3 -1
FC Utrecht   NEDDomestic cup (winner)  6 1 0 5 6 10 -4
AZ Alkmaar   NED5th place  14 10 2 2 25 15 +10
Glentoran   NIR  4 1 1 2 5 6 -1
Portadown   NIR  2 0 1 1 2 4 -2
Odd Grenland   NOR  4 1 0 3 5 8 -3
FK Bode/Glimt   NOR  4 1 1 2 4 5 -1
Stabaek IF   NOR  4 2 0 2 6 11 -5
Wisla Krakow   POLLoser from the CL qualifying round  2 1 0 1 5 5 ±0
Amika Wronki   POL3rd place  8 2 1 5 6 18 -12
Lech Poznan   POLDomestic cup (winner)  2 0 0 2 0 2 -2
Legia Warsaw   POLVice-champion  4 2 0 2 8 4 +4
SL Benfica   PORLoser from the CL qualifying round  8 5 1 2 15 8 +7
CS Maritimo   POR6th place  2 1 0 1 1 1 ±0
Sporting de Braga   POR5th place  2 0 1 1 3 5 -2
Sporting CP   POR3rd place  15 9 2 4 28 16 +12
CD Nacional   POR4th place  2 0 0 2 1 4 -3
Steaua Bucharest   ROMVice-champion  12 5 2 5 15 14 +1
Otelul Galati   ROMDomestic cup (runner-up)  4 2 1 1 8 2 +6
FC Dinamo Bucuresti   ROMThird-placed team from the CL group stage  2 0 1 1 1 3 -2
CSKA Moscow   RUThird-placed team from the CL group stage  9 5 3 1 16 5 +11
Terek   RUDomestic cup (winner)  4 2 1 1 3 3 ±0
Zenit Sankt-Peterburg   RUVice-champion  8 4 2 2 18 10 +8
Rubin Kazan   RU3rd place  2 1 0 1 2 3 -1
SS Pennarossa   SMR  2 0 0 2 1 9 -8
Dunfermline Athletic   SCODomestic cup (runner-up)  2 0 1 1 3 4 -1
Heart of Midlothian   SCO3rd place  6 2 1 3 7 9 -2
Rangers   SCOLoser from the CL qualifying round  6 3 0 3 9 4 +5
Crvena Zvezda Belgrade   SCG  2 0 0 2 1 6 -5
FK Zeleznik Belgrade   SCG  2 1 0 1 4 5 -1
FK Buducnost Banatski Dvor   SCG  2 1 0 1 2 2 ±0
Partizan Belgrade   SCG  12 4 6 2 15 12 +3
Dukla Banska Bystrica   SVK  6 3 1 2 8 7 +1
Artmedia Petrzalka   SVK  2 0 1 1 1 4 -3
ND Gorica   SLO  2 0 1 1 1 2 -1
NK Maribor   SLO  6 2 2 2 6 6 ±0
NK Primorje   SLO  4 3 0 1 5 4 +1
Real Zaragoza   ESPDomestic cup (winner)  10 6 3 1 15 9 +6
Villarreal CF   ESPWinner of the UEFA Intertoto Cup  12 6 5 1 19 6 +13
Sevilla FC   ESP6th place  10 5 2 3 12 7 +5
Athletic Bilbao   ESP5th place  8 4 1 3 16 9 +7
Valencia   ESPThird-placed team from the CL group stage  2 1 0 1 2 2 ±0
IF Elfsborg   SWE  4 2 1 1 3 3 ±0
Hammarby IF   SWE  4 2 0 2 5 6 -1
Djurgardens IF   SWE  2 1 0 1 3 4 -1
Oesters IF   SWE  4 2 2 0 7 4 +3
FC Basel 1893   SUILoser from the CL qualifying round  8 3 3 2 8 7 +1
FC Wil 1900   SUIDomestic cup (winner)  2 0 1 1 2 4 -2
Servette FC   SUI3rd place  2 0 0 2 1 5 -4
Trabzonspor   TURLoser from the CL qualifying round  2 1 0 1 3 4 -1
Genclerbirligi SK   TURDomestic cup (runner-up)  4 1 1 2 3 4 -1
Besiktas   TUR3rd place  6 2 2 2 9 8 +1
Fenerbahce   TURThird-placed team from the CL group stage  2 0 0 2 1 3 -2
Dynamo Kiev   UAThird-placed team from the CL group stage  2 0 1 1 0 2 -2
Metalurg Donetsk   UA4th place  4 2 0 2 5 7 -2
Dnepr Dnepropetrovsk   UA3rd place  10 5 2 3 15 10 +5
Shakhtar Donetsk   UAThird-placed team from the CL group stage  4 1 1 2 4 6 -2
Ilyichovets Mariupol   UAUEFA Fair Play  4 2 1 1 4 3 +1
Haverfordwest County   WAL  2 0 0 2 1 4 -3
TNS Llansantffraid   WAL  2 0 0 2 1 4 -3


Related information


© 2009-2011 European football statistic (European Cups and domestic championships)


0.073249101638794 sec