List of Participants in UEFA Cup 2003-2004 (145 clubs)
Club | Country | Participant as.. | M | W | D | L | GF | GA | GD |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
KS Dinamo Tirana | ALB | 2 | 0 | 0 | 2 | 1 | 7 | -6 | |
KS Vllaznia Shkoder | ALB | 2 | 0 | 0 | 2 | 0 | 6 | -6 | |
FC Santa Coloma | AND | 2 | 0 | 0 | 2 | 1 | 9 | -8 | |
Shirak | ARM | 2 | 0 | 0 | 2 | 0 | 6 | -6 | |
Banants | ARM | 2 | 0 | 1 | 1 | 2 | 3 | -1 | |
Austria Wien | AUT | Loser from the CL qualifying round | 2 | 0 | 0 | 2 | 1 | 3 | -2 |
SV Austria Salzburg | AUT | 3rd place | 4 | 1 | 0 | 3 | 2 | 11 | -9 |
FC Kaernten | AUT | Domestic cup (semi-final) | 4 | 1 | 1 | 2 | 4 | 5 | -1 |
Grazer AK | AUT | Loser from the CL qualifying round | 2 | 0 | 2 | 0 | 1 | 1 | ±0 |
Neman Grodno | BLR | Vice-champion | 2 | 0 | 2 | 0 | 1 | 1 | ±0 |
Dynamo Minsk | BLR | Domestic cup (winner) | 2 | 0 | 0 | 2 | 0 | 5 | -5 |
Club Brugge | BEL | Third-placed team from the CL group stage | 4 | 1 | 1 | 2 | 2 | 4 | -2 |
KSC Lokeren | BEL | 3rd place | 4 | 2 | 0 | 2 | 9 | 5 | +4 |
RAA Louvieroise | BEL | Domestic cup (runner-up) | 2 | 0 | 1 | 1 | 1 | 2 | -1 |
FK Zeljeznicar Sarajevo | BIH | 4 | 2 | 1 | 1 | 4 | 3 | +1 | |
FK Sarajevo | BIH | 2 | 0 | 1 | 1 | 1 | 4 | -3 | |
Litex Lovech | BUL | 3rd place | 2 | 0 | 1 | 1 | 0 | 2 | -2 |
CSKA Sofia | BUL | Loser from the CL qualifying round | 2 | 0 | 2 | 0 | 2 | 2 | ±0 |
Levski Sofia | BUL | Vice-champion | 8 | 4 | 2 | 2 | 15 | 9 | +6 |
Hajduk Split | CRO | Vice-champion | 6 | 1 | 3 | 2 | 4 | 5 | -1 |
NK Kamen Ingrad | CRO | 4th place | 4 | 2 | 1 | 1 | 9 | 2 | +7 |
NK Varteks | CRO | 3rd place | 4 | 2 | 0 | 2 | 9 | 9 | ±0 |
NK Dinamo Zagreb | CRO | Loser from the CL qualifying round | 4 | 1 | 2 | 1 | 4 | 4 | ±0 |
Anorthosis Famagusta | CYP | 2 | 0 | 0 | 2 | 1 | 4 | -3 | |
APOEL | CYP | 4 | 2 | 0 | 2 | 8 | 7 | +1 | |
FK Viktoria Zizkov | CZE | 3rd place | 4 | 2 | 0 | 2 | 6 | 3 | +3 |
FK Teplice | CZE | Domestic cup (winner) | 6 | 4 | 1 | 1 | 7 | 5 | +2 |
SK Slavia Prague | CZE | Loser from the CL qualifying round | 4 | 2 | 2 | 0 | 6 | 4 | +2 |
FC Nordsjaelland | DEN | 3rd place | 4 | 2 | 0 | 2 | 7 | 3 | +4 |
Odense BK | DEN | 4th place | 4 | 1 | 2 | 1 | 9 | 7 | +2 |
Brondby IF | DEN | Domestic cup (winner) | 8 | 5 | 0 | 3 | 11 | 6 | +5 |
FC Copenhagen | DEN | Loser from the CL qualifying round | 4 | 0 | 3 | 1 | 4 | 5 | -1 |
Esbjerg fB | DEN | UEFA Fair Play | 4 | 2 | 1 | 1 | 10 | 4 | +6 |
Southampton | ENG | Domestic cup (runner-up) | 2 | 0 | 1 | 1 | 1 | 2 | -1 |
Newcastle United | ENG | Loser from the CL qualifying round | 12 | 8 | 3 | 1 | 24 | 9 | +15 |
Blackburn Rovers | ENG | 6th place | 2 | 0 | 1 | 1 | 2 | 4 | -2 |
Manchester City FC | ENG | UEFA Fair Play | 6 | 4 | 2 | 0 | 12 | 3 | +9 |
Liverpool FC | ENG | 5th place | 8 | 4 | 3 | 1 | 14 | 7 | +7 |
FC TVMK Tallinn | EST | 2 | 0 | 1 | 1 | 1 | 4 | -3 | |
Levadia Maardu | EST | 2 | 0 | 0 | 2 | 3 | 6 | -3 | |
KI Klaksvik | FAR | 2 | 0 | 0 | 2 | 0 | 6 | -6 | |
NSI Runavik | FAR | 2 | 0 | 0 | 2 | 1 | 9 | -8 | |
FC Haka | FIN | 2 | 1 | 0 | 1 | 2 | 2 | ±0 | |
MyPa Anjalankoski | FIN | 4 | 1 | 1 | 2 | 5 | 7 | -2 | |
RC Lens | FRA | UEFA Fair Play | 6 | 4 | 0 | 2 | 12 | 6 | +6 |
FC Sochaux-Montbeliard | FRA | 5th place | 6 | 3 | 3 | 0 | 11 | 4 | +7 |
AJ Auxerre | FRA | Domestic cup (winner) | 8 | 4 | 3 | 1 | 8 | 4 | +4 |
Olympique Marseille | FRA | Third-placed team from the CL group stage | 9 | 5 | 3 | 1 | 8 | 4 | +4 |
Girondins Bordeaux | FRA | 4th place | 10 | 6 | 1 | 3 | 16 | 9 | +7 |
Belasica | MKD | 2 | 0 | 0 | 2 | 2 | 12 | -10 | |
Cementarnica 55 | MKD | 4 | 0 | 2 | 2 | 1 | 7 | -6 | |
Vardar | MKD | 2 | 0 | 1 | 1 | 1 | 5 | -4 | |
Torpedo Kutaisi | GEO | 2 | 0 | 0 | 2 | 0 | 5 | -5 | |
FC Sioni Bolnisi | GEO | 2 | 0 | 0 | 2 | 0 | 6 | -6 | |
Hertha BSC | GER | 5th place | 2 | 0 | 1 | 1 | 0 | 1 | -1 |
Borussia Dortmund | GER | Loser from the CL qualifying round | 4 | 2 | 1 | 1 | 5 | 7 | -2 |
FC Schalke 04 | GER | Winner of the UEFA Intertoto Cup | 4 | 2 | 1 | 1 | 4 | 3 | +1 |
1. FC Kaiserslautern | GER | Domestic cup (runner-up) | 2 | 0 | 0 | 2 | 1 | 3 | -2 |
Hamburger SV | GER | 4th place | 2 | 1 | 0 | 1 | 2 | 4 | -2 |
Aris Thessaloniki | GRE | 6th place | 4 | 1 | 2 | 1 | 4 | 5 | -1 |
PAOK | GRE | Domestic cup (winner) | 4 | 1 | 2 | 1 | 4 | 2 | +2 |
Panathinaikos | GRE | Third-placed team from the CL group stage | 2 | 0 | 1 | 1 | 0 | 1 | -1 |
Panionios | GRE | 5th place | 4 | 2 | 0 | 2 | 3 | 6 | -3 |
Debreceni VSC | HUN | 8 | 3 | 4 | 1 | 10 | 7 | +3 | |
Ferencvaros | HUN | 4 | 2 | 2 | 0 | 8 | 2 | +6 | |
MTK Budapest | HUN | 2 | 0 | 1 | 1 | 1 | 3 | -2 | |
Grindavik | ISL | 2 | 0 | 1 | 1 | 2 | 3 | -1 | |
Fylkir FC | ISL | 2 | 0 | 1 | 1 | 0 | 1 | -1 | |
Derry City | IRL | 2 | 0 | 0 | 2 | 1 | 5 | -4 | |
Shelbourne | IRL | 2 | 0 | 0 | 2 | 2 | 4 | -2 | |
Maccabi Haifa | ISR | 6 | 3 | 2 | 1 | 10 | 7 | +3 | |
Hapoel Tel Aviv | ISR | 4 | 1 | 2 | 1 | 3 | 3 | ±0 | |
Hapoel Ramat Gan | ISR | 2 | 0 | 0 | 2 | 0 | 5 | -5 | |
AC Parma | ITA | 5th place | 6 | 3 | 1 | 2 | 13 | 5 | +8 |
Inter Milan | ITA | Third-placed team from the CL group stage | 6 | 1 | 3 | 2 | 6 | 7 | -1 |
Udinese | ITA | 6th place | 2 | 1 | 0 | 1 | 2 | 2 | ±0 |
AS Roma | ITA | Domestic cup (runner-up) | 8 | 4 | 2 | 2 | 11 | 6 | +5 |
Perugia Calcio | ITA | Winner of the UEFA Intertoto Cup | 6 | 3 | 2 | 1 | 7 | 5 | +2 |
Zhenis Astana | KAZ | 2 | 0 | 0 | 2 | 1 | 6 | -5 | |
FC Atyrau | KAZ | 2 | 0 | 0 | 2 | 1 | 6 | -5 | |
FC Ventspils | LAT | Vice-champion | 4 | 0 | 2 | 2 | 4 | 13 | -9 |
FK Liepajas Metalurgs | LAT | Domestic cup (runner-up) | 2 | 0 | 1 | 1 | 3 | 6 | -3 |
FC Vaduz | LIE | 2 | 0 | 0 | 2 | 0 | 2 | -2 | |
Ekranas Panevezys | LTU | 3rd place | 2 | 0 | 1 | 1 | 2 | 3 | -1 |
Atlantas Klaipeda | LTU | Domestic cup (winner) | 2 | 0 | 0 | 2 | 1 | 6 | -5 |
Etzella Ettelbruck | LUX | 2 | 0 | 0 | 2 | 1 | 9 | -8 | |
F91 Dudelange | LUX | 2 | 0 | 0 | 2 | 0 | 2 | -2 | |
Birkirkara FC | MLT | 2 | 0 | 0 | 2 | 0 | 6 | -6 | |
Valletta FC | MLT | 2 | 0 | 0 | 2 | 0 | 4 | -4 | |
FC Nistru Otaci | MDA | Vice-champion | 2 | 0 | 0 | 2 | 2 | 8 | -6 |
FC Zimbru Chisinau | MDA | 3rd place | 4 | 1 | 2 | 1 | 4 | 3 | +1 |
FC Utrecht | NED | Domestic cup (winner) | 4 | 2 | 1 | 1 | 6 | 4 | +2 |
NEC Nijmegen | NED | 5th place | 2 | 0 | 0 | 2 | 2 | 4 | -2 |
PSV Eindhoven | NED | Third-placed team from the CL group stage | 6 | 2 | 3 | 1 | 9 | 5 | +4 |
NAC Breda | NED | 4th place | 2 | 0 | 0 | 2 | 0 | 6 | -6 |
Feyenoord | NED | 3rd place | 4 | 2 | 1 | 1 | 4 | 4 | ±0 |
Portadown | NIR | 2 | 0 | 0 | 2 | 0 | 6 | -6 | |
Coleraine | NIR | 2 | 1 | 0 | 1 | 2 | 6 | -4 | |
Rosenborg BK | NOR | 6 | 4 | 1 | 1 | 13 | 3 | +10 | |
Velerenga IF | NOR | 6 | 0 | 5 | 1 | 3 | 5 | -2 | |
FC Lyn Oslo | NOR | 4 | 3 | 0 | 1 | 10 | 4 | +6 | |
Molde FK | NOR | 6 | 3 | 0 | 3 | 10 | 7 | +3 | |
GKS Katowice | POL | 3rd place | 2 | 0 | 2 | 0 | 1 | 1 | ±0 |
Dyskobolia Grodzisk Wielkopolski | POL | Vice-champion | 8 | 3 | 3 | 2 | 9 | 7 | +2 |
Wisla Plock | POL | Domestic cup (runner-up) | 2 | 0 | 2 | 0 | 3 | 3 | ±0 |
Wisla Krakow | POL | Loser from the CL qualifying round | 4 | 2 | 2 | 0 | 4 | 2 | +2 |
SL Benfica | POR | Loser from the CL qualifying round | 8 | 4 | 2 | 2 | 12 | 8 | +4 |
Sporting CP | POR | 3rd place | 4 | 2 | 1 | 1 | 4 | 4 | ±0 |
Uniao de Leiria | POR | Domestic cup (runner-up) | 4 | 2 | 0 | 2 | 8 | 5 | +3 |
FC Dinamo Bucuresti | ROM | Domestic cup (winner) | 6 | 4 | 1 | 1 | 14 | 10 | +4 |
Steaua Bucharest | ROM | Vice-champion | 6 | 1 | 4 | 1 | 4 | 4 | ±0 |
Torpedo Moscow | RU | 4th place | 6 | 3 | 2 | 1 | 12 | 4 | +8 |
Spartak Moscow | RU | Domestic cup (runner-up) | 6 | 3 | 1 | 2 | 9 | 7 | +2 |
FC Domagnano | SMR | 2 | 0 | 0 | 2 | 0 | 9 | -9 | |
Dundee | SCO | Domestic cup (runner-up) | 4 | 2 | 0 | 2 | 7 | 3 | +4 |
Heart of Midlothian | SCO | 3rd place | 4 | 2 | 1 | 1 | 3 | 2 | +1 |
Celtic | SCO | Third-placed team from the CL group stage | 6 | 2 | 2 | 2 | 5 | 4 | +1 |
Crvena Zvezda Belgrade | SCG | 6 | 3 | 2 | 1 | 14 | 8 | +6 | |
Sartid Smederevo | SCG | 4 | 1 | 1 | 2 | 6 | 5 | +1 | |
Matador Puchov | SVK | 4 | 2 | 1 | 1 | 7 | 9 | -2 | |
MSK Zilina | SVK | 2 | 0 | 0 | 2 | 0 | 6 | -6 | |
Artmedia Petrzalka | SVK | 4 | 2 | 1 | 1 | 4 | 3 | +1 | |
CMC Publikum | SLO | 4 | 2 | 1 | 1 | 15 | 6 | +9 | |
NK Olimpija Ljubljana | SLO | 4 | 2 | 1 | 1 | 5 | 6 | -1 | |
RCD Mallorca | ESP | Domestic cup (winner) | 8 | 4 | 1 | 3 | 13 | 13 | ±0 |
Villarreal CF | ESP | Winner of the UEFA Intertoto Cup | 12 | 5 | 4 | 3 | 16 | 9 | +7 |
Valencia | ESP | 5th place | 13 | 10 | 2 | 1 | 20 | 5 | +15 |
FC Barcelona | ESP | 6th place | 8 | 5 | 2 | 1 | 17 | 3 | +14 |
AIK Stockholm | SWE | 4 | 1 | 1 | 2 | 1 | 2 | -1 | |
Malmo FF | SWE | 4 | 2 | 0 | 2 | 6 | 3 | +3 | |
Grasshopper | SUI | Loser from the CL qualifying round | 2 | 0 | 2 | 0 | 1 | 1 | ±0 |
Neuchatel Xamax | SUI | 3rd place | 4 | 2 | 0 | 2 | 4 | 2 | +2 |
FC Basel 1893 | SUI | Vice-champion | 4 | 1 | 0 | 3 | 5 | 6 | -1 |
BSC Young Boys | SUI | 4th place | 2 | 0 | 1 | 1 | 4 | 5 | -1 |
Trabzonspor | TUR | Domestic cup (winner) | 2 | 0 | 1 | 1 | 2 | 3 | -1 |
Galatasaray | TUR | Third-placed team from the CL group stage | 2 | 0 | 1 | 1 | 2 | 5 | -3 |
Besiktas | TUR | Third-placed team from the CL group stage | 2 | 0 | 0 | 2 | 2 | 5 | -3 |
Gaziantepspor | TUR | 4th place | 6 | 4 | 1 | 1 | 8 | 3 | +5 |
Malatyaspor | TUR | 5th place | 2 | 1 | 0 | 1 | 2 | 3 | -1 |
Genclerbirligi SK | TUR | 3rd place | 8 | 5 | 2 | 1 | 13 | 5 | +8 |
Metalurg Donetsk | UA | 3rd place | 2 | 0 | 1 | 1 | 1 | 4 | -3 |
Dnepr Dnepropetrovsk | UA | 4th place | 8 | 4 | 2 | 2 | 9 | 4 | +5 |
Shakhtar Donetsk | UA | Loser from the CL qualifying round | 2 | 0 | 0 | 2 | 2 | 5 | -3 |
TNS Llansantffraid | WAL | 2 | 0 | 0 | 2 | 0 | 7 | -7 | |
Cwmbran Town | WAL | 2 | 0 | 0 | 2 | 0 | 6 | -6 |
© 2009-2020 European football statistic (European Cups and domestic championships)